Елена Петковска потпиша за полски Лублин...

Доскорешната ракометарка на ЖРК Металург, десното крило Елена Петковска (20), ќе настапува во првенството на Полска, откако потпиша двегодишен договор со екипата на Лублин. Петковска неколку години настапуваше во дресот на ЖРК Металург, а трансферот во... читај повеќе > Елена Петковска потпиша за полски Лублин

Три ракометарки на ЖРК Металург потпишаа за солунски ПАОК...

Грчки ПАОК ја искористи смената на генерациите во ЖРК Металург и потпиша со три сега веќе поранешни ракометарки на нашиот женски клуб. Откако претходно тоа го сторија Марија Николиќ и Матеја Серафимова, потпис за ПАОК стави и Симона Стојковска. Честитки... читај повеќе > Три ракометарки на ЖРК Металург потпишаа за солунски ПАОК

Убедлива победа на ЖРК Металург во Гевгелија...

Во рамките на второто коло на првенството на Македонија, ЖРК Металург во Гевгелија убедливо ја совлада истоимената екипа со резултат 32:18 (15:7). Тоа беше полесен тренинг за нашите девојки кои не му дадоа никаква шанса на домашниот тим. Металург го превзеде... читај повеќе > Убедлива победа на ЖРК Металург во Гевгелија

Голот на Величковска го реши мечот со Вардар СЦЈС...

ЖРК Металург го доби првото дерби во новата сезона. Во првиот натпревар од новото македонско првенство совладана е екипата на Вардар СЦЈС, со резултат 22:21 (10:10). Видовме вистинска дерби средба меѓу две млади екипи во кои е безмалку комплетната сениорска... читај повеќе > Голот на Величковска го реши мечот со Вардар СЦЈС

За ЖРК Металург првенството почнува в сабота...

Новата сезона во женската Супер лига ќе почне на 17 септември, в сабота, и ќе се игра по двокружен систем. Во женската Супер лига сезонава ќе учествуваат осум екипи, со тоа што екипата на Вардар ќе биде ослободена од играњето во регуларниот дел на сезоната.... читај повеќе > За ЖРК Металург првенството почнува в сабота

ЖРК Металург го освои турнирот во Сливница (Бугарија)...

ЖРК Металург е победник на турнирот во Сливница (Бугарија), откако убедливо ги совлада сите свои противници. Вчера, ЖРК Металург ја победи екипата на Свиленград, со резултат 36:29 (16:16), додека денеска се пресмета со Ники Спорт и со Пирот. Во првиот денешен... читај повеќе > ЖРК Металург го освои турнирот во Сливница (Бугарија)
> сите вести

Пионерките на ЖРК Металург 2 славеа во Ѓорче...

Во 11. коло на пионерската лига, група 1, пионерките на ЖРК Металург 2, предводени од тренерот Наталија Тодоровска, извојуваа значајна победа на гостувањето кај екипата на РК Ѓорче. Победивме минимално, со 11:12 (6:5), но освоивме значајни три бода. Нашите најмлади... читај повеќе > Пионерките на ЖРК Металург 2 славеа во Ѓорче

Младинките на ЖРК Металург го надиграа тимот на Вардар...

Во рамките на 10. коло на единствената женска младинска лига на Македонија, младинките на ЖРК Металург го декласираа тимот на Вардар, кој денеска замина од Автокоманда со негатива од цели 10 голови, 36:26 (17:13). Тоа беше средба во која нашите младинки доминираа... читај повеќе > Младинките на ЖРК Металург го надиграа тимот на Вардар

Моќно издание на пионерките на ЖРК Металург 1 на средбата со РК А...

Пионерките на ЖРК Металург 1 продолжуваат со “мелење“ на своите противници во пионерската лига, група 2. Во 10. коло, нашите најмлади ракометарки го одиграа својот деветти натпревар и ја остварија својата деветта убедлива победа. Овој пат високо го... читај повеќе > Моќно издание на пионерките на ЖРК Металург 1 на средбата со РК Алушовски

Пионерките на ЖРК Металург 2 загубија од Вардар...

Во 10. коло на пионерската лига на Македонија, група 1, пионерките на ЖРК Металург 2 во Автокоманда ја пречекаа екипата на Вардар. Средбата мина во знакот на гостинскиот тим, кој, по почетното водство на нашите пионерки, имаше целосна контрола врз играта и врз... читај повеќе > Пионерките на ЖРК Металург 2 загубија од Вардар

Продолжува победничката серија на пионерките на ЖРК Металург 1...

Во 9. коло на пионерската лига, група 2, пионерките на ЖРК Металург гостуваа во Охрид, каде се сретнаа со екипата на Лихнид. И оваа средба, како и сите досега одиграни, мина во целосна доминација на девојките на Даниела Тасеска, кои од почетокот на пионерското... читај повеќе > Продолжува победничката серија на пионерките на ЖРК Металург 1

Младинките на ЖРК Металург изброија до 50, на гостувањето кај РК ...

Во рамките на 9. коло на единствената женска младинска лига на Македонија, младинките на ЖРК Металург гостуваа во Ѓорче, каде се сретнаа со екипата на РК Ѓорче Петров Вардар. Тоа беше средба на две различни по квалитет екипи и средба со однапред познат... читај повеќе > Младинките на ЖРК Металург изброија до 50, на гостувањето кај РК Ѓорче
> сите вести

Прв триумф на Македонија во квалификациите за пласман на ЕП 2018 ...

Сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во квалификациите за ЕП 2018, откако во третото квалификациско коло во Торшавн славеше над Фарски Острови со резултат 22:15 (7:7). Избраничките на Симе Симовски имаа проблеми во... читај повеќе > Прв триумф на Македонија во квалификациите за пласман на ЕП 2018 во Франција

Дамчевска го објави поширокиот список на младинките за квалификац...

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави поширокиот список на ракометарки за квалификациските натпревари за младинското СП во женска конкуренција што ќе се игра летово во Унгарија. . Список на... читај повеќе > Дамчевска го објави поширокиот список на младинките за квалификациите за СП 2018

Симе Симовски го објави поширокиот список на сениорките за подгот...

Селекторот на сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список од 23 ракометарки за подготовките за двете квалификациски средби за ЕП 2018 против Фарски Острови. Повикани се: Драгана Петковска, Матеја... читај повеќе > Симе Симовски го објави поширокиот список на сениорките за подготовките за квалификациите за ЕП

Ју­ни­ор­ките ја поч­ну­ва­ат ми­си­ја­та – плас­ман на СП...

Ма­ке­дон­ска­та жен­ска­та ју­ни­ор­ска ра­ко­мет­на ре­пре­зен­та­ци­ја в не­де­ла во са­ла­та „Авто­ко­ман­да“ во Скоп­је, ќе ги поч­не под­го­то­вките за учес­тво во ква­ли­фи­ка­ци­и­те за плас­ман на Свет­ско­то пр­венс­тво (СП) 2018 во... читај повеќе > Ју­ни­ор­ките ја поч­ну­ва­ат  ми­си­ја­та – плас­ман на СП

Македонија не успеа да ја совлада и “Б“ селекцијата на Турција...

Во вториот натпревар на пријателскиот турнир во Турција, сениорската репрезентација на Македонија одигра нерешено со “Б“ селекцијата на домаќинот, 30:30, откако на полувреме водеше со минимални 15:14. Иако настапува без дел од нашите интернационалки, нашата... читај повеќе > Македонија не успеа да ја совлада и “Б“ селекцијата на Турција

Македонија ја загуби првата средба во Турција...

Македонската женска сениорска репрезентација е поразена на првиот натпревар на пријателскиот турнир во Турција, на кој загуби од најдобрата селекција на Турција со резултат 30:26 (15:12). Сепак, мора да се напомене дека ова не е најсилниот состав на Македонија... читај повеќе > Македонија ја загуби првата средба во Турција
> сите вести

НАШИ ПАРТНЕРИ