Вести

Честит Божиќ!

07.01.2018

Како што бадниковиот оган се ложи, во Вашиот дом среќа да се множи, нека светла ѕвезда во животот Вас ве води, зашто денес е Божиќ – Христос се роди! Рана зора додека се руди,...

читај повеќе

Среќни новогодишни празници !

31.12.2017

На сите луѓе во клубот, на нашите ракометарки и ракометари, на нашите партнери, на сите симпатизери на клубот, им посакуваме среќни новогодишни празници. Нека идната, 2018-та,...

читај повеќе

Деспина лесен плен за ЖРК Металург

10.12.2017

Дуелот од 13. коло, меѓу ЖРК Металург и шестопласираната екипа на ЖРК Деспина, заврши со убедлива победа на нашите ракометарки. Средбата мина во континуирана надмоќ на...

читај повеќе

Делчево преголем залак за пионерките на Металург 2

03.12.2017

Во шестото коло на женското пионерско првенство на Македонија, група 1, пионерките на Металург 2 го доживеаа и третиот пораз во сезоната. На домашен терен, во Автокоманда,...

читај повеќе

Минимален пораз на ЖРК Металург во Куманово

03.12.2017

Во 12. коло на женската Суперлига, ЖРК Металург доживеа минимален пораз на гостувањето во Куманово, каде домашната екипа не совлада со резултат 23:22 (10:11). Тоа беше рамноправен...

читај повеќе

Во дербито на полусезоната, пионерките на ЖРК Металург 1 го “дуплираа“ Пелистер

03.12.2017

Одличен настап имаа пионерките на ЖРК Металург во шестото коло на пионерската лига на Македонија, група 2. Во Автокоманда, тие го декласираа тимот на Пелистер, со кого до ова...

читај повеќе

Младинките на ЖРК Металург редат само победи

03.12.2017

Во 7. коло на единствената женска младинска лига на Македонија, младинките на ЖРК Металург гостуваа во Кичево, од каде се вратија со нова убедлива победа и нови бодови. Нашите...

читај повеќе

Трета победа на пионерките на ЖРК Металург

30.11.2017

Во петтото коло на женското пионерско првенство на Македонија, група 2, пионерките на ЖРК Металург гостуваа во Прилеп, каде се сретнаа со екипата на Макалоски. Средбата мина...

читај повеќе

Силен отпор на Овче Поле во Автокоманда

30.11.2017

Во рамките на 11. коло на женската Суперлига, во Автокоманда гостуваше тимот на ЖРК Овче Поле, последнопласираната екипа во првенството на Македонија. Иако дојде како...

читај повеќе

ЖРК Металург го декласираше Пелистер

23.11.2017

Во Автокоманда се одигра средба од 9. коло на женската Суперлига, меѓу екипите на ЖРК Металург и на ЖРК Пелистер. Ова беше втор дуел меѓу овие две екипи, откако првата средба,...

читај повеќе