Вести

И сениорките и се реваншираа на Црна Гора

23.03.2019

Денешниот успешен ден на македонскиот женски ракомет, кој почна со победата на нашата младинска репрезентација, продолжи со успешниот реванш и на нашиот сениорски состав....

читај повеќе

Младинска Македонија го возврати ударот

23.03.2019

Во вториот пријателски натпревар меѓу младинските селекции на Македонија и на Црна Гора, што претпладне се одигра во Автокоманда, нашите младинки забележаа вредна победа и...

читај повеќе

Пораз на македонските селекции во мечевите со Црна Гора

22.03.2019

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Црна Гора во пријателски натпревар што се одигра во СС “Автокоманда“  во Скопје, во рамки на ЕХФ...

читај повеќе

Шест ракометарки на ЖРК Металург во репрезентативниот младински список на Дамчевска

21.03.2019

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави списокот на повикани ракометарки за претстојната ЕХФ недела (18-24 март 2019 година)...

читај повеќе

ЖРК Вардар е нашиот прв противник во плејоф-фазата

19.03.2019

Во канцелариите на РФМ денеска се извлечени редните броеви на екипите во плеј-оф и во плеј-аут фазите, па според нив е направен и распоредот на натпреварите. ЖРК Металург во...

читај повеќе

ЖРК Металург регуларната сезона ја одјави со победа против Овче Поле

17.03.2019

Денеска во Автокоманда екипата на ЖРК Металург ја одигра последната средба од регуларниот дел на првенството, во која катастрофално ја порази екипата на Овче Поле, со...

читај повеќе

Автокоманда ја освои првата титула – младинките на ЖРК Металург се старо-нови шампионки на Македонија

16.03.2019

Распоредот сакаше токму во последното коло, во директна пресметка меѓу младинките на Металург и на Вардар, да се решава титулата во женска младинска категорија. Затоа...

читај повеќе

ЖРК Металург го освои Куманово

13.03.2019

Во претпоследното коло од регуларниот дел на Женската лига во Куманово се одигра дерби натпреварот меѓу екипите на ЖРК Куманово и на ЖРК Металург. Оваа средба имаше огромно...

читај повеќе

ЖРК Спартак со наведната глава ја напушти Автокоманда

10.03.2019

Во 16. коло на Женската лига, ЖРК Металург катастрофално го порзи тимот на ЖРК Спартак, кој го совлада со резултат 39:24 (19:9). ЖРК Металург со оваа победа ја оправда својата...

читај повеќе

Женска лига: ЖРК Металург убедлив на гостувањето кај ЖРК Пелистер

02.03.2019

Денеска продолжи натпреварувањето во Женската лига, а во рамките на 15. коло екипата на ЖРК Металург убедливо славеше на гостувањето во Битола. ЖРК Пелистер е совладан со...

читај повеќе