Светот на Ракометот

Македонија не успеа да ја совлада и “Б“ селекцијата на Турција

23.09.2017

Во вториот натпревар на пријателскиот турнир во Турција, сениорската репрезентација на Македонија одигра нерешено со “Б“ селекцијата на домаќинот, 30:30, откако на полувреме...

читај повеќе

Македонија ја загуби првата средба во Турција

22.09.2017

Македонската женска сениорска репрезентација е поразена на првиот натпревар на пријателскиот турнир во Турција, на кој загуби од најдобрата селекција на Турција со...

читај повеќе

Селекторот Симовски го објави списокот на женската сениорска репрезентација за квалификациите за ЕП 2018

18.09.2017

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список на ракометарки на кои ќе смета за првите два натпревари од...

читај повеќе

ШЕСТ РАКОМЕТАРКИ НА ЖРК МЕТАЛУРГ ВО СОСТАВОТ ЗА ЦРНА ГОРА

05.10.2015

Во списокот на новиот селектор Симе Симовски, за квалификациската средба со Црна Гора, се најдоа шест ракометарки на ЖРК Металург:  Наташа Антиќ, Јована Саздовска, Дајана...

читај повеќе

САРА СТЕФАНОВСКА Е МВП НА СРЕДБАТА СО ЧЕШКА

16.08.2015

Македонската кадетска репрезентација го одигра третиот натпревар во групната фаза, против селекцијата на Чешка. Девојчињата и овој пат ја платија цената на своето...

читај повеќе

ПЕНА ГРАМАТОВА, КАДЕТКА КОЈА ОСТАВА ВПЕЧАТОК

16.08.2015

Во Скопје е во тек женското кадетско првенство на Европа. Македонија е дел од групата “А“, со амбиција да стекне драгоцено искуство од настапи во натпреварувања од толку...

читај повеќе

ИЗБРАН Е ОЛСТАР-ТИМОТ НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА СЕЗОНА 2014/15

08.05.2015

Ракометните фанови од целиот свет го избраа Олстар-тимот на Лигата на шампионите за сезона 2014/15. Вкупно гласаа 22000 фанови. Ларвик и Ѓер се застапени со по три ракометари, а...

читај повеќе

ФОТО НА ДЕНОТ: РОБЕРТИНА МЕЧЕВСКА ГО ИСПРАТИ ЖРК ВАРДАР ЗА БУДИМПЕШТА

07.05.2015

Една од најубавите денешни вести во нашиот медиумски простор е фотографијата на Робертина Мечевска во друштво со ракометарките на ЖРК Вардар, кои таа дојде да ги испрати за...

читај повеќе

МЛАДИНКИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ДОБИЈА ТЕШКА ГРУПА ЗА ПРЕТСТОЈНОТО ЕП ВО ШПАНИЈА

05.05.2015

Младинското ЕП 2015 ќе се одржи во Валенсија (Шпанија) од 23 јули до 2 август, а Македонија го обезбеди учеството на најдобар можен начин, со три победи на квалификацискиот...

читај повеќе

ФОТО: МАКЕДОНИЈА, БЕЗ ПОРАЗ, ЗАВРШИ НА ВТОРОТО МЕСТО НА ТУРНИРОТ ВО НИКШИЌ

02.05.2015

Македонската кадетска репрезентација го освои второто место на турнирот во Никшиќ, иако зад себе има две победи и два нерешени резултати. Последниот натпревар нашите...

читај повеќе