Светот на Ракометот

Македонија, Словенија и Црна Гора ја добија организацијата на сениорско ЕП 2022

20.06.2018

Утрово на ЕХФ Конгресот во Глазгов, претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, во име на трите федерерации, ја презентираше заедничката кандидатура за организација на  ЕП во...

читај повеќе

Мирјета Бајрамоска ја заврши својата богата ракометна кариера

31.05.2018

Вчерашниот натпревар во Скопје имаше посебно значење за долгогодишната репрезентативка – Мирјета Бајрамоска, за која средбата беше претпоследна во нејзината...

читај повеќе

Шведска и нанесе пораз на Македонија

31.05.2018

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од фаворизираната Шведска на натпреварот што се одигра во СРЦ „Кале“ во Скопје, во рамки на претпоследното коло од...

читај повеќе

Трет, овој пат и најубедлив пораз на младинките на Македонија

25.03.2018

Младинската репрезентација на Македонија ги заврши квалификациите за пласман на СП 2018 на последното место. По поразите од Исланд (20:25) и од Литванија (27:26), Македонија денеска...

читај повеќе

Исланд премногу силен за младинките на Македонија

24.03.2018

Женската младинска репрезентација на Македонија во Исланд го почна квалификацискиот турнир за пласман на СП 2018. Избраничките на Јулијана Дамчевска во својот прв натпревар...

читај повеќе

Прв триумф на Македонија во квалификациите за пласман на ЕП 2018 во Франција

21.03.2018

Сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во квалификациите за ЕП 2018, откако во третото квалификациско коло во Торшавн славеше над...

читај повеќе

Дамчевска го објави поширокиот список на младинките за квалификациите за СП 2018

13.03.2018

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави поширокиот список на ракометарки за квалификациските натпревари за...

читај повеќе

Симе Симовски го објави поширокиот список на сениорките за подготовките за квалификациите за ЕП

08.03.2018

Селекторот на сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список од 23 ракометарки за подготовките за двете...

читај повеќе

Ју­ни­ор­ките ја поч­ну­ва­ат ми­си­ја­та – плас­ман на СП

14.02.2018

Ма­ке­дон­ска­та жен­ска­та ју­ни­ор­ска ра­ко­мет­на ре­пре­зен­та­ци­ја в не­де­ла во са­ла­та „Авто­ко­ман­да“ во Скоп­је, ќе ги поч­не под­го­то­вките за учес­тво...

читај повеќе

Македонија не успеа да ја совлада и “Б“ селекцијата на Турција

23.09.2017

Во вториот натпревар на пријателскиот турнир во Турција, сениорската репрезентација на Македонија одигра нерешено со “Б“ селекцијата на домаќинот, 30:30, откако на полувреме...

читај повеќе