ЖРК Металург

Среќни новогодишни празници

01.01.2019

На сите луѓе во клубот, на нашите ракометарки и ракометари, на нашите партнери, на сите симпатизери на клубот, им посакуваме среќни новогодишни празници. Нека идната, 2019-та,...

читај повеќе

Јуле Црвенкоска е прогласена за најдобар женски ракометен тренер во 2018 година

22.12.2018

Во организација на граѓанската организација ТАКТ од Скопје, а со поддршка од Стејт Департментот на САД, Европска комисија и од амбасадата на Кралството Шведска во Република...

читај повеќе

Катастрофа на ЦЕМС во Автокоманда

05.12.2018

Екипите на ЖРК Металург и на ЖРК ЦЕМС го отворија 14-тото коло на Женската лига во кое Металург влезе како првопласиран на првенствената табела. Гостинската екипа дојде со...

читај повеќе

ЖРК Металург извојува лесна победа на гостувањето во Гевгелија

19.11.2018

Во 13. коло на женската Суперлига, екипата на ЖРК Металург гостуваше во Гевгелија, од каде се врати со нова победа и нови три бодови. Домашниот тим поведе со 2:0, а потоа се...

читај повеќе

ЖРК Металург повторно пресилен за Вардар

10.11.2018

Во 12. коло на македонската Суперлига во Автокоманда се сретнаа екипите на ЖРК Металург и на ЖРК Вардар. Средбата, која е прогласена за дерби на колото, мина во апсолутна...

читај повеќе

Во Прилеп, Деспина падна под налетот на ЖРК Металург

08.11.2018

Во рамките на 11. коло на женската Суперлига, екипата на ЖРК Металург гостуваше во Прилеп, каде го совлада тимот на ЖРК Деспина, со резултат 19:29 (9:13). ЖРК Металург на оваа средба...

читај повеќе

ЖРК Стружанка го сопре Металург

05.11.2018

Екипата на ЖРК Металург влезе во резултатска криза, откако ја загуби и втората средба во последните три кола. Подобри од нас овој пат беа ракометарките на Стружанкa, кои не...

читај повеќе

ЖРК Металург не го дава врвот на табелата

28.10.2018

Во рамките на деветтото коло на женската Суперлига, екипата на ЖРК Металург гостуваше во Свети Николе, каде убедливо го порази составот на Овче Поле, со резултат 14:37 (8:20). По...

читај повеќе

Тежок пораз на ЖРК Металург

21.10.2018

Во рамките на осмото коло на женската Суперлига, во Автокоманда се одигра дерби натпревар меѓу екипите на ЖРК Металург и на ЖРК Куманово. Пред натпреварот, со оглед на игрите...

читај повеќе

Резултати од 7. коло на женската Суперлига. Табела

16.10.2018

Одиграно е и седмото коло на женската ракометна Суперлига. ЖРК Металург во ова коло ја совлада екипата на Спартак и, со седум победи и 21 освоен бод, продолжи самостојно да...

читај повеќе