Куп на Македонија

ЖРК Металург обезбеди полуфинале во националниот Куп

24.02.2019

Со убедливата победа на гостувањето во Свети Николе, каде го совладавме тимот на ЖРК Овче Поле, со резултат 13:60 (5:30), ЖРК металург обезбеди настап во полуфиналето на...

читај повеќе

ЖРК Металург во борба за полуфинале на националниот Куп

23.02.2019

Во текот на овој викенд ќе се одигра четврт-финалната фаза во женскиот Куп на Македонија. По подолга пауза, натпреварувачки обврски ќе има и ЖРК Металург. Место во полуфинале...

читај повеќе

Тимот на ЖРК Металург “сребрен“ и во Купот на Македонија

20.05.2018

Финалниот натпревар во Купот на Македонија очекувано му припадна на тимот на ЖРК Вардар, кој го совлада младиот ЖРК Металург, со резултат 24:46 (12:19). Вардарки настапија со само...

читај повеќе

Полуфиналната драма во Купот на Македонија ја доби ЖРК Металург

20.05.2018

Во Скопје денеска се одиграа двете полуфинални средби во Купот на Македонија. Во за нас интересната средба, ЖРК Металург, по голема драма и изведени пенали, ја совлада екипата...

читај повеќе

Познати се полуфиналните двојки во Купот на Македонија

09.05.2018

Денеска во просториите на РФМ се извлечени полуфиналните двојки во Купот на Македонија. Завршницата на Купот оваа година ќе се игра во Скопје, на 19 и на 20 мај, а организатор е...

читај повеќе

ЖРК Металург обезбеди настап во фајналфорот на Купот на Македонија

22.04.2018

Ракометарките на ЖРК Металург обезбедија настап во завршницата на Купот на Македонија, откако вчера во Прилеп ја совладаа екипата на ЖРК Деспина, со резултат 20:28 (7:13). ЖРК...

читај повеќе

Деспина е четврт-финалниот противник на ЖРК Металург во Купот на Македонија

04.04.2018

Осумте екипи, кои се натпреваруваат во македонската женска Суперлига, се пласирани во четврт-финалната фаза на Купот на Македонија, во која двојките се одредени според...

читај повеќе

ЖРК Вардар го освои Купот на Македонија

15.05.2016

Големиот фаворит, екипата на ЖРК Вардар го освои Купот на Македонија, откако високо го совлада тимот на ЖРК Металург, со резултат 39:21 (23:8). Иако настапи без неколку ракометарки...

читај повеќе

ЖРК Металург повторно ја совлада екипата на Вардар Јуниор и обезбеди финале во женскиот Куп на Македонија

13.05.2016

Стана вообичајно ЖРК Металург да ги добива дуелите со Вардар Јуниор, па така беше и денеска, кога во Автокоманда Јуниор го совладавме со резултат 23:19 (13:7). Овој борбен...

читај повеќе

Завршниот турнир во женскиот Куп ќе се игра во Автокоманда

06.05.2016

Откако неделава беа извлечени полуфиналните двојки од Завршните турнири во Купот на Македонија 2016 во машка и женска конкуренција, денеска Ракометната Федерација на...

читај повеќе