Македонско Првенство

Во женската Суперлига оваа сезона ќе се натпреваруваат девет екипи

22.06.2018

Во просториите на РФМ денеска се одржа годишната конференција на ракометните клубови, во сите конкуренции. Во Женската лига оваа сезона ќе нема две екипи на Вардар, но затоа,...

читај повеќе

ЖРК Металург заврши со натпреварите во првенството на Македонија

17.05.2018

Со средбата од последното, 28. коло ЖРК Металург заврши со своите обврски во домашното првенство, во кое го освои второто место и вицешампионската титула. Во последното коло...

читај повеќе

Нова победа на ЖРК Металург

12.05.2018

Во претпоследното коло на женската Суперлига, екипата на ЖРК Металург ја совлада екипата на ЖРК Деспина, со резултат 25:16 (12:8). Овој натпревар имаше неочекуван почеток, бидејќи...

читај повеќе

Со победата во Куманово, ЖРК Металург стана вицешампион на Македонија

05.05.2018

Во рамките на 26. коло на женската Суперлига, ЖРК Металург извојува значајна победа во Куманово и на две кола до крајот ја завери вицешампионската титула во првенството на...

читај повеќе

Контранападот на ЖРК Металург го “уништи“ Овче Поле

28.04.2018

Во редовното коло од женската Суперлига, во Автокоманда гостуваше екипата на Овче Поле. Тоа беше една од тие средби во кои победникот се знаеше и пред почетокот на...

читај повеќе

ЖРК Металург мина уште една пречка, во Гевгелија е совладана – Гевгелија

14.04.2018

Во 24. коло на женската ракометна Суперлига, ЖРК Металург ја совлада екипата на Гевгелија во Гевгелија, со убедливи 16:35 (7:18). Тоа беше натпревар со однапред познат победник,...

читај повеќе

ЖРК Металург го совлада Пелистер и се “забетонира“ на второто место

11.04.2018

Во дерби-средбата на 23. коло на женската ракометна Суперлига, ЖРК Металург денеска го совлада тимот на ЖРК Пелистер и направи вистински исчекор во реализацијата на...

читај повеќе

Во крајно драматичен натпревар, ЖРК Металург го совлада тимот на ЖРК Вардар Јуниор

05.04.2018

Многу борба, неизвесност и драма во завршницата, видовме во Автокоманда, каде се одигра натпреварот од 22. коло на женската Суперлига, меѓу екипите на ЖРК Металург и на ЖРК...

читај повеќе

Вардар убедлив во Автокоманда

30.03.2018

Во рамките на 22. коло на женската Суперлига, во Автокоманда денеска гостуваше ЖРК Вардар. Иако тоа беше натпревар меѓу двете првопласирани екипи во досегашниот тек на...

читај повеќе

ЖРК Металург пресилен за составот на ЖРК Гевгелија

28.03.2018

Во Автокоманда вечерва се одигра одложениот натпревар од 17. коло на женската Суперлига во кој ЖРК Металург ја нагости екипата на ЖРК Гевгелија, последнопласираниот тим од...

читај повеќе