ФОТО: МИРЈЕТА БАЈРАМОСКА Е МВП НА ФАЈНАЛФОРОТ ВО КУПОТ НА МАКЕДОН...

По завршувањето на финалната средба во Купот на Македонија беа прогласени најдобрите. За најдобар голман е прогласена Ина Суслина од екипата на Вардар. Нашата Мирјета Бајрамоска е прогласена за МВП на турнирот, а исто така ја понесе и титулата најдобар... read more > ФОТО: МИРЈЕТА БАЈРАМОСКА Е МВП НА ФАЈНАЛФОРОТ ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

РК МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ НЕ МОЖЕШЕ ПРОТИВ ЖРК ВАРДАР СЦБТ...

Металург Скопје очекувано ја загуби полуфиналната средба од Купот на Македонија против екипата на Вардар СЦБТ, со резултат 17:43 (4:25). Нашите девојки одиграа катастрофално прво полувреме во кое постигнаа само 4 гола, а примија дури 25. Во вториот дел... read more > РК МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ НЕ МОЖЕШЕ ПРОТИВ ЖРК ВАРДАР СЦБТ

НАЈАВА НА НАТПРЕВАР

Денеска, со почеток во 16 часот, во “Автокоманда“, се игра средбата од 15. коло на женската суперлига, меѓу екипите на ЖРК Металург и на Жито Прилеп. Влезот е слободен за сите... read more > НАЈАВА НА НАТПРЕВАР

ФОТО НА ДЕНОТ: ЖРК МЕТАЛУРГ ВО ПОДГОРИЦА...

ПО ДРАМАТИЧНА БОРБА И ИЗВЕДУВАЊЕ НА ПЕНАЛИ, МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ СЕ ПЛ...

Исклучително драматичен натпревар проследивме вечерва во “Автокоманда“. Во борба за пласман во полуфиналето на Купот на Македонија, Металург Скопје ја победи екипата на Жито Прилеп по изведување на серија седмерци, откако во регуларниот дел средбата... read more > ПО ДРАМАТИЧНА БОРБА И ИЗВЕДУВАЊЕ НА ПЕНАЛИ, МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ СЕ ПЛАСИРА ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ ФИНАЛИСТ ВО ГРУПАТА 1 ОД ОСМИНАФИНАЛЕТО НА КУПОТ ...

Екипата на Металург Скопје обезбеди финале во првата осминафинална група од Купот на Македонија. Металург Скопје ја совлада екипата на Пелистер, со резултат 33:18 (15:8), и во финалето ќе се сретне со екипата на Жито Прилеп Металург Скопје беше подобрата екипа... read more > МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ ФИНАЛИСТ ВО ГРУПАТА 1 ОД ОСМИНАФИНАЛЕТО НА КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА
> all news

МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ НЕ МОЖЕШЕ ПРОТИВ ЕКИПАТА НА ВАРДАР СЦБТ...

Металург Скопје денеска одигра уште еден натпревар со екипата на Вардар СЦБТ во рамките на претпоследното коло од женската суперлига. Големата разлика во квалитетот на двата тима резултираше со нов висок пораз, овојпат со резултат 19:43 (10:24). Натпреварот... read more > МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ НЕ МОЖЕШЕ ПРОТИВ ЕКИПАТА НА ВАРДАР СЦБТ

РК МЕТАЛУРГ И ЖРК МЕТАЛУРГ СЕ ПОБЕДНИЦИ ВО ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА...

Заврши натпреварувањето за генерациите 2000/1, во машка и во женска конкуренција. Оваа година победници се екипите на РК Металург, кај машките, и ЖРК Металург, кај женските. Случајот сакаше овие две екипи да ги носат имињата на нашите надобри сениорски... read more > РК МЕТАЛУРГ И ЖРК МЕТАЛУРГ СЕ ПОБЕДНИЦИ ВО ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА МЕТАЛУРГ, ВО ГЕНЕРАЦИИ 2000/1

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ ВО ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА МЕТАЛУРГ...

Овој викенд нема да се играат натпревари од мини-лигата на Металург. Последните две кола ќе се играат в сабота, 24 мај, и в недела, на 25 мај. Викендот, по 25 мај ќе почнат натпреварите од мини-ракомет лигата. В сабота, 24 мај, ќе се одигра комплетното 6. коло: 09.00 ... read more > РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ ВО ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА МЕТАЛУРГ

ЖРК МЕТАЛУРГ, ГЕНЕРАЦИЈА 2002, Е ПОБЕДНИК НА РАКОМЕТНИОТ ТУРНИР В...

Екипа на ЖРК Металург, генерација 2002, е победник на еднодневниот меѓународен турнир, што на 11 мај се одржа во Јагодина. Нашите девојчиња убедливо ги совладаа сите свои противници и со четири победи, од исто толку средби, го освоија победничкиот пехар.... read more > ЖРК МЕТАЛУРГ, ГЕНЕРАЦИЈА 2002, Е ПОБЕДНИК НА РАКОМЕТНИОТ ТУРНИР ВО ЈАГОДИНА.

РК МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ НЕ МОЖЕШЕ ПРОТИВ ЖРК ВАРДАР СЦБТ...

Металург Скопје очекувано ја загуби полуфиналната средба од Купот на Македонија против екипата на Вардар СЦБТ, со резултат 17:43 (4:25). Нашите девојки одиграа катастрофално прво полувреме во кое постигнаа само 4 гола, а примија дури 25. Во вториот дел... read more > РК МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ НЕ МОЖЕШЕ ПРОТИВ ЖРК ВАРДАР СЦБТ

РАСПОРЕД НА ПЕТТОТО КОЛО НА ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА МЕТАЛУРГ...

Овој викенд ќе се одигра петтото коло на Евроинс мини-лигата на Металург, која се игра во салата “Автокоманда“. Распоред: Петок, 09 мај:   Металург Скопје – Евроинс Јуле/Јуле Сабота, 10 мај: 09.00 ч. Телесмарт – ПГО Будимир/Матлиески 09.40... read more > РАСПОРЕД НА ПЕТТОТО КОЛО НА ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА МЕТАЛУРГ
> all news

НОВ ПОРАЗ НА НАШАТА КАДЕТСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО СТРУМИЦА. ДРУГИ РЕ...

Во третото коло на СП 2014 во Македонија, македонската кадетска репрезентација го доживеа својот трет пораз. Овој пат убедливо загубивме од селекцијата на Романија, со резултат 23:37 (12:17). Почнавме одлично и во 8. минута водевме со 4:1. Меѓутоа, четири минути... read more > НОВ ПОРАЗ НА НАШАТА КАДЕТСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО СТРУМИЦА. ДРУГИ РЕЗУЛТАТИ. ТАБЕЛА

ИЗНЕНАДУВАЧКИ ПОРАЗ НА НАШИТЕ КАДЕТКИ. РЕЗУЛТАТИ.ТАБЕЛА...

И покрај сите очекувања, нашите кадетки ја загубија средбата против селекцијата на Аргентина и ги намалија своите шанси за пласман во следната фаза. Денеска загубивме со резултат 22:24 (13:14). Повторно имавме лош почеток, па во 7. минута губивме со резултат 1:4.... read more > ИЗНЕНАДУВАЧКИ ПОРАЗ НА НАШИТЕ КАДЕТКИ. РЕЗУЛТАТИ.ТАБЕЛА

МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ИСЛАНД И СО ИТАЛИЈА...

Сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија, по денешното извлекување во Виена, ги доби противницитe во првата фаза од квалификациите за пласман на СП 2015 во Данска. Нашите девојќи се најдоа во групата 3, заедно со репрезентациите на Исланд и... read more > МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ИСЛАНД И СО ИТАЛИЈА

ДЕНЕШНИ РЕЗУЛТАТИ ОД СВЕТСКОТО КАДЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО МАКЕДОНИЈА...

Денеска се одиграни шест натпревари, во групите А и Б. Резултати: Група А: Бразил – Кореја  29 : 36 (11 : 21) Тунис – Шведска  11 : 34 (5 : 21) Холандија – Казакстан  37 : 15 (18 : 3) Група Б: Унгарија – Норвешка  29 : 22 (12 : 13) Патагвај – Русија  14 : 38 (7 : 17) Конго – Јапонија  27 :... read more > ДЕНЕШНИ РЕЗУЛТАТИ ОД СВЕТСКОТО КАДЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО МАКЕДОНИЈА

СП 2014: ПО ГОЛЕМА БОРБА, ПОРАЗ НА НАШИТЕ КАДЕТКИ. СИТЕ ДЕНЕШНИ Р...

Во натпревар од првото коло на СП 2014 во Македонија, нашите кадетки загубија од селекцијата на Германија, со резултат 20 : 24 (8 : 9). Нашите девојки беа рамноправен противник во текот на целата средба, а негативната разлика е резултат на лош период во средината... read more > СП 2014: ПО ГОЛЕМА БОРБА, ПОРАЗ НА НАШИТЕ КАДЕТКИ. СИТЕ ДЕНЕШНИ РЕЗУЛТАТИ

ПОЧНА КАДЕТСКОТО СП ВО ЖЕНСКА КОНКУРЕНЦИЈА. РАСПОРЕД. ПРВИ РЕЗУЛТ...

Во тек е првото коло од СП за кадетки, во организација на нашата земја. Денеска треба да се одиграат 12 средби, по три во секоја група. Во текот на денот, постојано ќе ги ажурираме резултатите, кои можете да ги следете на ова место. Ќе остане запаметено дека во... read more > ПОЧНА КАДЕТСКОТО СП ВО ЖЕНСКА КОНКУРЕНЦИЈА. РАСПОРЕД. ПРВИ РЕЗУЛТАТИ
> all news

OUR PARTNERS