Талентираната голманка Анастасија Тодоров потпиша за ЖРК Металург...

Младата и талентирана голманка Анастасија Тодоров потпиша за ЖРК Металург. Анастасија има 16 години и на почетокот од оваа сезона дојде од ЖРК Алушовски. Денеска Анастасија потпиша четиригодишен договор, кој и е прв договор во кариерата. Анастасија се... читај повеќе > Талентираната голманка Анастасија Тодоров потпиша за ЖРК Металург

Фотогалерија од првиот собир и тренинг на ЖРК Металург...

Јуле Црвенкоска се здоби со диплома за мастер-коуч...

Во градот Зрече (Словенија) се одржа семинар за тренери на кој предводничката на ЖРК Металург Јуле Црвенкоска ја добија титулата Мастер тренер (master coach), што е највисоката тренерска лиценца на ЕХФ. Јуле Црвенкоска успешно го заврши последниот, трет,... читај повеќе > Јуле Црвенкоска се здоби со диплома за мастер-коуч

ЖРК Металург во полуфиналето на Купот на Македонија ќе се сретне ...

Денеска во просториите на РФМ се одржа извлекувањето на полуфиналните двојки од Купот на Македонија во женска и машка конкуренција. Фајналфор-турнирот во женска и машка конкуренција ќе се игра во Спортската сала „Куманово” во Куманово, во период од 09... читај повеќе > ЖРК Металург во полуфиналето на Купот на Македонија ќе се сретне со екипата на ЖРК Куманово

Резултати од 7. коло на женската Суперлига. Табела...

Одиграно е и седмото коло на женската ракометна Суперлига. ЖРК Металург во ова коло ја совлада екипата на Спартак и, со седум победи и 21 освоен бод, продолжи самостојно да владее со врвот на првенствената табела. . Резултати: ЖРК Спартак - ЖРК Металург ... читај повеќе > Резултати од 7. коло на женската Суперлига. Табела

Комплетни резултати од шестото коло на женската Суперлига. Табела...

Зад нас е шестото коло на женската ракометна Суперлига. ЖРК Металург, со победата над ЖРК Пелистер, и натаму има 100 % ефект и е единствената екипа со шест едноподруго победи. По поразот на ЖРК Куманово во мечот со ЖРК Стружанка, ЖРК Металург сега има пет... читај повеќе > Комплетни резултати од шестото коло на женската Суперлига. Табела
> сите вести

Пионерките на ЖРК Металург го поразија тимот на ЖРК Алушовски...

Во 11. коло на пионерската лига на Македонија, група 1, пионерките на ЖРК Металург го поразија тимот на ЖРК Алушовски и ја забележаа својата деветта победа во првенството. Нашите пионерки водеа во текот на сите 40 минути и заслужено ги освоија... читај повеќе > Пионерките на ЖРК Металург го поразија тимот на ЖРК Алушовски

Пионерките на ЖРК Металург подобри од Куманово...

По зимската пауза, денеска продолжи женското пионерско првенство на Македонија. Во групата 1, пионерките на ЖРК Металург, во рамките на 10. коло, во Автокоманда ја совладаа екипата на ЖРК Куманово, со резултат 19:15 (11:8). Нашите пионерки беа подобри во текот... читај повеќе > Пионерките на ЖРК Металург подобри од Куманово

Младинките на ЖРК Металург го надиграа тимот на Кузман Вардар Или...

Во продолжението од сезоната во Автокоманда се одигра натпревар од шестото коло на единствената женска младинска лига, во која младинките на ЖРК Металург целосно го надиграа тимот на Кузман Вардар Илинден, кого го совладаа со 18 голови разлика. Средбата... читај повеќе > Младинките на ЖРК Металург го надиграа тимот на Кузман Вардар Илинден

Младинките на ЖРК Металург загубија од Куманово...

Во петтото коло на единствената младинска лига на Македонија, младинките на ЖРК Металург во Автокоманда се поразени од екипата на ЖРК Куманово. Загубивме со резултат 36:41 (17:20). Куманово одигра подобро на оваа средба, водеше во текотна сите 60 минути и сосема... читај повеќе > Младинките на ЖРК Металург загубија од Куманово

Кадетките на ЖРК Металург го забележаа првиот пораз...

Во големото дерби на кадетското првенство на Македонија, група 1, ЖРК Металург загуби од екипата на ЖРК Вардар. Средбата, во рамките на петтото коло, се одигра во Автокоманда, а заврши со победа на гостинскиот тим со резултат 25:33 (14:12). Во првото полувреме се... читај повеќе > Кадетките на ЖРК Металург го забележаа првиот пораз

Убедлива победа на пионерките на ЖРК Металург...

Во деветтото коло на пионерската лига на Македонија, група 1, пионерките на ЖРК Металург убедливо го поразија тимот на ЖРК КЛ-7 Лазаров, со резултат 23:8 (10:2). Тоа беше лесен натпревар за нашите пионерки, кои имаа предност во текот на сите 40 минути. Особено... читај повеќе > Убедлива победа на пионерките на ЖРК Металург
> сите вести

И сениорките и се реваншираа на Црна Гора...

Денешниот успешен ден на македонскиот женски ракомет, кој почна со победата на нашата младинска репрезентација, продолжи со успешниот реванш и на нашиот сениорски состав. Македонија ја совлада Црна Гора, со резултат 21:17 (09:09). Репрезентацијата одигра... читај повеќе > И сениорките и се реваншираа на Црна Гора

Младинска Македонија го возврати ударот...

Во вториот пријателски натпревар меѓу младинските селекции на Македонија и на Црна Гора, што претпладне се одигра во Автокоманда, нашите младинки забележаа вредна победа и целосно се реваншираа за вчерашниот пораз. Победата е уште позначајна, ако се знае... читај повеќе > Младинска Македонија го возврати ударот

Пораз на македонските селекции во мечевите со Црна Гора...

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Црна Гора во пријателски натпревар што се одигра во СС “Автокоманда“  во Скопје, во рамки на ЕХФ неделата. Во првиот контролен натпревар сениорката репрезентација на Македонија... читај повеќе > Пораз на македонските селекции во мечевите со Црна Гора

Шест ракометарки на ЖРК Металург во репрезентативниот младински с...

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави списокот на повикани ракометарки за претстојната ЕХФ недела (18-24 март 2019 година) против репрезентацијата на Црна Гора. Во рамки на ЕХФ неделата младинките ќе... читај повеќе > Шест ракометарки на ЖРК Металург во репрезентативниот младински список на Дамчевска

Македонија обезбеди бараж за СП 2019 во Јапонија...

Македонската женска сениорска репрезентација фуриозно ги заврши квалификациите за учество во баражот за СП2019 во Јапонија. Во својот трет натпревар сениорките ја извојуваа и третата победа, овој пат против селекцијата на Турција, која ја совладавме со 30:23... читај повеќе > Македонија обезбеди бараж за СП 2019 во Јапонија

Македонија го совлада Исланд и дојде на чекор од баражот за СП 20...

Македонската женска сениорска репрезентација ја забележа и својата втора победа на квалификациите за баражот за настап на СП 2019. Совладан е главниот конкурент, селекцијата на Исланд, со убедливи 29:21 (16:10). Македонија неочекувано лесно се справи со Исланд и... читај повеќе > Македонија го совлада Исланд и дојде на чекор од баражот за СП 2019
> сите вести

НАШИ ПАРТНЕРИ