Вести

ПОВТОРНО ШАМПИОНКИ !

17.05.2012

ЖРК Металург е повторно шампион на Македонија, трет пат едноподруго. Иако тоа беше познато од многу поодамна, своја верификација доби денес, по натпреварот со ЖРК Вардар. За...

читај повеќе

ПРВЕНСТВОТО Е НАШЕ, КУПОТ Е НАШ…СЕ Е НАШЕ

13.05.2012

Автокоманда повторно слави. По освоеното првенство, ЖРК Металург го освои и Купот на Македонија, трет пат едноподруго. Ова е и трета “дупла круна“ за нашите девојки. Денес се...

читај повеќе

ЖРК МЕТАЛУРГ ВО ФИНАЛЕТО НА КУПОТ ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТА СО ЖИТО ПРИЛЕП

11.05.2012

ЖРК Металург на денешната полуфинална средба во Купот на Македонија дојде до лесна победа против екипата на Гевгелија. Резултатот од средбата е 38:13 (20:8). Тоа е очекуван епилог...

читај повеќе

ЛОШ ДЕН ЗА МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ

10.05.2012

Екипата на Металург Скопје го загуби плеј оф натпреварот во Куманово од истоимената екипа со резултат 30:24  (17:12). За жал нашите девојки повторно имаа лош ден и не прикажаа...

читај повеќе

ЖРК ВАРДАР ЗАСЛУЖЕНО ГИ ОДНЕСЕ БОДОВИТЕ ОД “АВТОКОМАНДА“

05.05.2012

Денешното дерби помеѓу екипите на РК Металург Скопје и ЖРК Вардар заслужено му припадна на гостинскиот тим кој со оваа победа го завери второто место во домашното првенство...

читај повеќе

МАГДАЛЕНА ЈАНЕВСКА ИМ ГИ “РАСИПА“ СМЕТКИТЕ НА ПРИЛЕПЧАНКИТЕ

03.05.2012

Одличен резултат оствари екипата на РК Металург Скопје на гостувањето во Прилеп. Средбата заврши нерешено а резултатот е 26:26, полувреме 14:12 за Металург. Иако на средбата со...

читај повеќе

МЛАДИНКИТЕ ГО СОВЛАДАА КИЧЕВО

28.04.2012

Младинската женска екипа на Металург денес ги совлада врсничките од Кичево. Интересен натпревар во кој ние постојано водевме а гостинките наоѓаа сили да не достигнат. Во...

читај повеќе

КОЖУВЧАНКА НИ КРИВА НИ ДОЛЖНА “НАЛЕТА“ НА ЖРК МЕТАЛУРГ

07.04.2012

Средбата помеѓу двете екипи на Металург беше вистинското финале пред финале на денешниот турнир. Меѓутоа, ждрепката сакаше да биде поинаку па во финале се сретнаа...

читај повеќе

СЕСТРИНСКА ЛЕКЦИЈА НА ЖРК МЕТАЛУРГ

07.04.2012

Денес во “Автокоманда“ се играа натпревари од четвртфинале на Купот на Македонија, група 4. Ждребувањето сакаше во полуфинале да се сретнат двете екипи на Металург, РК...

читај повеќе

ЖРК МЕТАЛУРГ ДОСТОИНСТВЕНО СЕ ПРОСТИ ОД ЕХФ КУПОТ

12.02.2012

ЖРК Металург заврши со настапите во ЕХФ Купот. Во реванш средба со екипата на Лада, нашиот тим е поразен со 23:28, полувреме 12:16. По високиот пораз во Толјати, вкупниот победник...

читај повеќе