Вести

ИЗВЛЕЧЕНИ СЕ ПАРОВИТЕ ВО 3-ТОТО КОЛО НА КПК. ЖРК МЕТАЛУРГ ПРОТИВ РОМАНСКИОТ ОЦЕЛУЛ ГАЛАЦИ.

11.10.2011

Денес, со почеток во 11.00 часот, во Виена, се извлечени паровите за 3-тото коло во Купот на Победници на Купови, кај жените. ЖРК Металург, за противник, ја доби романската екипа ХЦ...

читај повеќе

ЗА ЖАЛ…НЕ УСПЕАВМЕ

20.09.2011

Зад нас е еден натпревар кој го очекувавме со нетрпение. Натпревар кој можеше да не прослави. Иако Бјасен ја имаше фаворитската улога, иако се работи за исклучително силен...

читај повеќе

СО ПОБЕДА ПРОТИВ ЕЛДА ПРЕСТИЖО, ЖРК МЕТАЛУРГ ПРОЈДЕ ПОЛОВИНА ОД ПАТОТ ДО Л.Ш.

18.09.2011

Крсто Петрушевски го одржа зборот. Вети победа во полуфиналната средба против Елда Престижо и ја извојува. Шпанките се победени релативно лесно и убедливо, со резултат 22:27...

читај повеќе

ОДРЕДЕН Е СОСТАВОТ НА ГРУПИТЕ ВО Л.Ш.

28.06.2011

По вчерашното извлекување на квалификационите групи, денес во Виена се одредени и групите во Л.Ш. Под услов да ги минe квалификациите, ЖРК Металург  ќе настапи во група “Ц“...

читај повеќе

ПОЗНАТИ ПРОТИВНИЦИТЕ НА ЖРК МЕТАЛУРГ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА Л.Ш.

27.06.2011

ЖРК Металург е извлечена во втората група: 1. Бјасен - Норвешка 2. Елда - Шпанија 3. Металург - Македонија 4. Второпласираниот од претквалификационата група...

читај повеќе

ЖРК МЕТАЛУРГ ГИ ОДБРАНИ ДВЕТЕ ТИТУЛИ

08.05.2011

Шампиони на Македонија за сезона 2010/11, сме повеќе од два месеци. Победници на Купот на Македонија сме од денес. Во вечерашното финале на Купот на Македонија, ја совладавме...

читај повеќе

КУП 2011, ПОЛУФИНАЛЕ: ЖРК МЕТАЛУРГ ГО ПРЕГАЗИ ЛЕОВ БАРТЕК

07.05.2011

Во денешните полуфинални мечеви се постигнати очекуваните резултати. ЖРК Металург, лесно го помина РК Леов Бартек, со  резултат 38:13 ( 18:50). Жито Прилеп, пак, тешко се справи со...

читај повеќе

ЖРК МЕТАЛУРГ, ПОБЕДНИК НА 4-ТАТА ГРУПА ВО КУП НАТПРЕВАРИТЕ

24.04.2011

ЖРК Металург е победник на групата во натпреварувањето за Купот на Македонија. Судбината сакала, во двата вчерашни дуела, нашиот суперлигаш да “наплаќа“ долгови, направени...

читај повеќе

ЖРК МЕТАЛУРГ, ГИ КАЗНИ ГОСТИНКИТЕ ОД БИТОЛА

24.04.2011

Во првата средба од 1/4 финалето на Купот на Македонија, во 4-тата група, ЖРК Металург се сретна со водечката екипа од БОМЕКС Прва женска лига, тимот на РК Феникс АМ од Битола....

читај повеќе

ЖРК МЕТАЛУРГ – САВЕХОФ 23:28 (12:11) / HC METALURG – IK SAVEHOF 23:28 (12:11)

19.09.2010

Во последниот натпревар, од квалификациониот турнир во Скопје, екипата на ЖРК Металург е поразена од тимот на Савехов со резултат 23:28, полувреме 12:11. И двете екипи влегоа во...

читај повеќе