Вести

Македонија го совлада Исланд и дојде на чекор од баражот за СП 2019

01.12.2018

Македонската женска сениорска репрезентација ја забележа и својата втора победа на квалификациите за баражот за настап на СП 2019. Совладан е главниот конкурент, селекцијата...

читај повеќе

Азербајџан лесен залак за македонските сениорки

30.11.2018

Македонската женска сениорска репрезентација успешно ги почна квалификациите за обезбедување на бараж-натпревар за пласман на СП 2019, што од денеска се играат во Скопје....

читај повеќе

ЖРК Металург извојува лесна победа на гостувањето во Гевгелија

19.11.2018

Во 13. коло на женската Суперлига, екипата на ЖРК Металург гостуваше во Гевгелија, од каде се врати со нова победа и нови три бодови. Домашниот тим поведе со 2:0, а потоа се...

читај повеќе

Нова победа на младинките на ЖРК Металург

17.11.2018

Во шестото коло на единствената младинска лига на Македонија, во Автокоманда ЖРК Металург ја совлада екипата на ЖРК Шампион, со убедливи 30:22 (14:8). Бројните повреди и дозволија...

читај повеќе

Селекторот Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за квалификациските натпревари за пласман на СП 2019

15.11.2018

Селекторот на женската сениорска ракометна репрезентација Симе Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за претстојните квалификациски натпревари за СП 2019...

читај повеќе

ЖРК Металург повторно пресилен за Вардар

10.11.2018

Во 12. коло на македонската Суперлига во Автокоманда се сретнаа екипите на ЖРК Металург и на ЖРК Вардар. Средбата, која е прогласена за дерби на колото, мина во апсолутна...

читај повеќе

Во Прилеп, Деспина падна под налетот на ЖРК Металург

08.11.2018

Во рамките на 11. коло на женската Суперлига, екипата на ЖРК Металург гостуваше во Прилеп, каде го совлада тимот на ЖРК Деспина, со резултат 19:29 (9:13). ЖРК Металург на оваа средба...

читај повеќе

ЖРК Металург и наплати на Стружанка во младинска лига

06.11.2018

Само еден ден по поразот на сениорките на ЖРК Металург во Струга, во Автокоманда се сретнаа истите екипи, со безмалку истите состави, само во младинска конкуренција. Овој пат...

читај повеќе

ЖРК Стружанка го сопре Металург

05.11.2018

Екипата на ЖРК Металург влезе во резултатска криза, откако ја загуби и втората средба во последните три кола. Подобри од нас овој пат беа ракометарките на Стружанкa, кои не...

читај повеќе

ЖРК Металург не го дава врвот на табелата

28.10.2018

Во рамките на деветтото коло на женската Суперлига, екипата на ЖРК Металург гостуваше во Свети Николе, каде убедливо го порази составот на Овче Поле, со резултат 14:37 (8:20). По...

читај повеќе