Светот на Ракометот

И сениорките и се реваншираа на Црна Гора

23.03.2019

Денешниот успешен ден на македонскиот женски ракомет, кој почна со победата на нашата младинска репрезентација, продолжи со успешниот реванш и на нашиот сениорски состав....

читај повеќе

Младинска Македонија го возврати ударот

23.03.2019

Во вториот пријателски натпревар меѓу младинските селекции на Македонија и на Црна Гора, што претпладне се одигра во Автокоманда, нашите младинки забележаа вредна победа и...

читај повеќе

Пораз на македонските селекции во мечевите со Црна Гора

22.03.2019

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Црна Гора во пријателски натпревар што се одигра во СС “Автокоманда“  во Скопје, во рамки на ЕХФ...

читај повеќе

Шест ракометарки на ЖРК Металург во репрезентативниот младински список на Дамчевска

21.03.2019

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави списокот на повикани ракометарки за претстојната ЕХФ недела (18-24 март 2019 година)...

читај повеќе

Македонија обезбеди бараж за СП 2019 во Јапонија

03.12.2018

Македонската женска сениорска репрезентација фуриозно ги заврши квалификациите за учество во баражот за СП2019 во Јапонија. Во својот трет натпревар сениорките ја извојуваа...

читај повеќе

Македонија го совлада Исланд и дојде на чекор од баражот за СП 2019

01.12.2018

Македонската женска сениорска репрезентација ја забележа и својата втора победа на квалификациите за баражот за настап на СП 2019. Совладан е главниот конкурент, селекцијата...

читај повеќе

Азербајџан лесен залак за македонските сениорки

30.11.2018

Македонската женска сениорска репрезентација успешно ги почна квалификациите за обезбедување на бараж-натпревар за пласман на СП 2019, што од денеска се играат во Скопје....

читај повеќе

Селекторот Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за квалификациските натпревари за пласман на СП 2019

15.11.2018

Селекторот на женската сениорска ракометна репрезентација Симе Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за претстојните квалификациски натпревари за СП 2019...

читај повеќе

Македонија и вторпат подобра од Италија

28.09.2018

Македонската сениорска репрезентација и во вториот пријателски натпревар ја совлада селекцијата на Италија, но овој пат многу поубедливо, со резултат 29:21 (17:12). И оваа средба...

читај повеќе

Македонија подобра од Италија на првиот контролен натпревар

27.09.2018

Во рамките на ЕХФ-неделата во Автокоманда се одигра пријателски натпревар меѓу сениорските репрезентации на Македонија и на Италија. По голема борба и со пресврт во второто...

читај повеќе