Светот на Ракометот

Симе Симовски го објави списокот на ракометарки за ЕХФ неделата

18.09.2018

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Симе Симовски, го објави списокот за ЕХФ неделата што ќе се одржи во период од 24 до 30 септември 2018. Првиот собир ќе се одржи...

читај повеќе

Медитерански игри: Македонија не успеа да го освои бронзениот медал

30.06.2018

Македонската женска ракометна репрезентација не успеа во обидот да освои бронзен медал на Медитеранските игри во шпанска Тарагона. Нашите девојки го загубија малото финале...

читај повеќе

Медитерански игри: И покрај пораз од Црна Гора, Македонија обезбеди полуфинале

27.06.2018

Македонската женска ракометна репрезентација го доживеа својот прв пораз на Медитеранските игри во Тарагона. Подобра од нас беше селекцијата на Црна Гора, која не совлада со...

читај повеќе

Медитерански игри: Женската репрезентација на Македонија ја совлада и Србија

25.06.2018

Македонската женска репрезентација продолжува со добрите игри во Тарагона и во второто коло извојува убедлива победа против селекцијата на Србија. Нашите сениорки славеа...

читај повеќе

Медитерански игри: Македонија тргна со победа против селекцијата на Турција

23.06.2018

Македонската женска репрезентација стартуваше со победа на Медитеранските игри во Тарагона (Шпанија). Во првото коло нашите репрезентативки славеа над Турција, со...

читај повеќе

Македонија, Словенија и Црна Гора ја добија организацијата на сениорско ЕП 2022

20.06.2018

Утрово на ЕХФ Конгресот во Глазгов, претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, во име на трите федерерации, ја презентираше заедничката кандидатура за организација на  ЕП во...

читај повеќе

Мирјета Бајрамоска ја заврши својата богата ракометна кариера

31.05.2018

Вчерашниот натпревар во Скопје имаше посебно значење за долгогодишната репрезентативка – Мирјета Бајрамоска, за која средбата беше претпоследна во нејзината...

читај повеќе

Шведска и нанесе пораз на Македонија

31.05.2018

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од фаворизираната Шведска на натпреварот што се одигра во СРЦ „Кале“ во Скопје, во рамки на претпоследното коло од...

читај повеќе

Трет, овој пат и најубедлив пораз на младинките на Македонија

25.03.2018

Младинската репрезентација на Македонија ги заврши квалификациите за пласман на СП 2018 на последното место. По поразите од Исланд (20:25) и од Литванија (27:26), Македонија денеска...

читај повеќе

Исланд премногу силен за младинките на Македонија

24.03.2018

Женската младинска репрезентација на Македонија во Исланд го почна квалификацискиот турнир за пласман на СП 2018. Избраничките на Јулијана Дамчевска во својот прв натпревар...

читај повеќе