Светот на Ракометот

Прв триумф на Македонија во квалификациите за пласман на ЕП 2018 во Франција

21.03.2018

Сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во квалификациите за ЕП 2018, откако во третото квалификациско коло во Торшавн славеше над...

читај повеќе

Дамчевска го објави поширокиот список на младинките за квалификациите за СП 2018

13.03.2018

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави поширокиот список на ракометарки за квалификациските натпревари за...

читај повеќе

Симе Симовски го објави поширокиот список на сениорките за подготовките за квалификациите за ЕП

08.03.2018

Селекторот на сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список од 23 ракометарки за подготовките за двете...

читај повеќе

Ју­ни­ор­ките ја поч­ну­ва­ат ми­си­ја­та – плас­ман на СП

14.02.2018

Ма­ке­дон­ска­та жен­ска­та ју­ни­ор­ска ра­ко­мет­на ре­пре­зен­та­ци­ја в не­де­ла во са­ла­та „Авто­ко­ман­да“ во Скоп­је, ќе ги поч­не под­го­то­вките за учес­тво...

читај повеќе

Македонија не успеа да ја совлада и “Б“ селекцијата на Турција

23.09.2017

Во вториот натпревар на пријателскиот турнир во Турција, сениорската репрезентација на Македонија одигра нерешено со “Б“ селекцијата на домаќинот, 30:30, откако на полувреме...

читај повеќе

Македонија ја загуби првата средба во Турција

22.09.2017

Македонската женска сениорска репрезентација е поразена на првиот натпревар на пријателскиот турнир во Турција, на кој загуби од најдобрата селекција на Турција со...

читај повеќе

Селекторот Симовски го објави списокот на женската сениорска репрезентација за квалификациите за ЕП 2018

18.09.2017

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список на ракометарки на кои ќе смета за првите два натпревари од...

читај повеќе

ШЕСТ РАКОМЕТАРКИ НА ЖРК МЕТАЛУРГ ВО СОСТАВОТ ЗА ЦРНА ГОРА

05.10.2015

Во списокот на новиот селектор Симе Симовски, за квалификациската средба со Црна Гора, се најдоа шест ракометарки на ЖРК Металург:  Наташа Антиќ, Јована Саздовска, Дајана...

читај повеќе

САРА СТЕФАНОВСКА Е МВП НА СРЕДБАТА СО ЧЕШКА

16.08.2015

Македонската кадетска репрезентација го одигра третиот натпревар во групната фаза, против селекцијата на Чешка. Девојчињата и овој пат ја платија цената на своето...

читај повеќе

ПЕНА ГРАМАТОВА, КАДЕТКА КОЈА ОСТАВА ВПЕЧАТОК

16.08.2015

Во Скопје е во тек женското кадетско првенство на Европа. Македонија е дел од групата “А“, со амбиција да стекне драгоцено искуство од настапи во натпреварувања од толку...

читај повеќе