Светот на Ракометот

ИЗБРАН Е ОЛСТАР-ТИМОТ НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА СЕЗОНА 2014/15

08.05.2015

Ракометните фанови од целиот свет го избраа Олстар-тимот на Лигата на шампионите за сезона 2014/15. Вкупно гласаа 22000 фанови. Ларвик и Ѓер се застапени со по три ракометари, а...

читај повеќе

ФОТО НА ДЕНОТ: РОБЕРТИНА МЕЧЕВСКА ГО ИСПРАТИ ЖРК ВАРДАР ЗА БУДИМПЕШТА

07.05.2015

Една од најубавите денешни вести во нашиот медиумски простор е фотографијата на Робертина Мечевска во друштво со ракометарките на ЖРК Вардар, кои таа дојде да ги испрати за...

читај повеќе

МЛАДИНКИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ДОБИЈА ТЕШКА ГРУПА ЗА ПРЕТСТОЈНОТО ЕП ВО ШПАНИЈА

05.05.2015

Младинското ЕП 2015 ќе се одржи во Валенсија (Шпанија) од 23 јули до 2 август, а Македонија го обезбеди учеството на најдобар можен начин, со три победи на квалификацискиот...

читај повеќе

ФОТО: МАКЕДОНИЈА, БЕЗ ПОРАЗ, ЗАВРШИ НА ВТОРОТО МЕСТО НА ТУРНИРОТ ВО НИКШИЌ

02.05.2015

Македонската кадетска репрезентација го освои второто место на турнирот во Никшиќ, иако зад себе има две победи и два нерешени резултати. Последниот натпревар нашите...

читај повеќе

УСПЕШЕН СТАРТ НА КАДЕТСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА НА ТУРНИРОТ ВО НИКШИЌ

01.05.2015

Женската кадетска репрезентација на Македонија игра на турнир во Никшиќ, Црна Гора, во периодот од 30 април до 2 мај. Освен домаќинот, тимот на Левалеа, на турнирот...

читај повеќе

ПОЗНАТА Е СУМАТА ШТО ЌЕ ЈА ДОБИЕ ШАМПИОНОТ НА ЖЕНСКАТА ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

21.04.2015

ЕХФ парично го наградува секое напредување по фази во Лигата на шампионите. Се знае колку се добива за пласман во групната фаза, осминафиналето, четврт-финалето и во самата...

читај повеќе

МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ И ЦРНА ГОРА

19.04.2015

Неверојатен резултат оствари младинската репрезентација на Македонија, која ја совлада и Црна Гора и ги заврши квалификациите со перфектни три победи од три средби. Пред...

читај повеќе

ТОП ВЕСТ: МАКЕДОНИЈА СЕ ПЛАСИРА НА ЕП ВО ШПАНИЈА

18.04.2015

Mакедонија ја совлада Холандија во својот втор квалификациски натпревар и со четири освоени бода обезбеди најмалку второ место во групата, што обезбеува учество на ЕП во...

читај повеќе

МЛАДИНКИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ГО СОВЛАДАА ИСЛАНД

17.04.2015

Младинската репрезентација на Македонија дојде до првата победа на квалификацискиот турнир за пласман на ЕП 2015 во Шпанија, турнир што се одржува во Скопје. Во тешка и...

читај повеќе

УТРЕ ВО СКОПЈЕ ПОЧНУВА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ ТУРНИР ЗА ЕП ЗА МЛАДИНКИ

16.04.2015

Утре во Скопје почнува квалификацискиот турнир за пласман на ЕП во Шпанија за ракометарки до 19 години. Македонија е дел од групата 1, заедно со Црна Гора, Холандија и со...

читај повеќе