Светот на Ракометот

МАКЕДОНСКАТА СЕНИОРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО ГРУПА СО ЦРНА ГОРА, СЛОВЕНИЈА И СО ХРВАТСКА

09.04.2015

Во Кристијанштад (Шведска) денеска се влечеше ждрепка за квалификациските групи за ЕП 2016 во Шведска. Македонија е во групата 4 и за противници ги доби Црна Гора, Хрватска и...

читај повеќе

КАДЕТКИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ШВЕДСКА, СЛОВЕНИЈА И ЧЕШКА

08.04.2015

Македонија и Скопје денеска за момент беа центар на европските ракометни збиднувања. Во Скопје се влечеше ждрепката за групната фаза на ЕП 2015 за ракометарки до 17 години, што...

читај повеќе

ПОБУНА ВО СРПСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

19.03.2015

Српската женска репрезентација се соочи со вистинска криза, откако вчерашниот собир на репрезентацијата го напуштија четири клучни ракометарки. Андреа Лекиќ, Катерина...

читај повеќе

МЛАДИНКИТЕ ГИ ПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЕП 2015-ТА

16.03.2015

Женската ракометна репрезентација до 19 години денеска ги почна подготовките за квалификацискиот турнир за пласман на ЕП 2015-та во Шпанија. Репрезентативките ќе се...

читај повеќе

ВАРДАРКИ МИНАА НИЗ ПЕКОЛ ПРИ ЛЕТОТ ЗА ЉУБЉАНА

06.03.2015

Вистинска драма се случи во авионот со кој ЖРК Вардар леташе кон Љубљана, каде денеска ќе игра натпревар од Лигата на шампионите, против екипата на Крим Меркатор. “Беше...

читај повеќе

РЕЗУЛТАТИ ОД 3. КОЛО ОД ГЛАВНАТА ФАЗА ВО ЖЕНСКАТА ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ. ТАБЕЛИ

16.02.2015

Викендот е одиграно третото коло од главната фаза во женската Лига на шампионите. Постигнати се следните резултати: Група 1: Крим Меркатор -...

читај повеќе

ФОТО: НОРВЕШКА ПО ШЕСТИ ПАТ НА ЕВРОПСКИОТ ТРОН

21.12.2014

Заврши ЕП 2014 во Хрватска и во Унгарија. По две години пауза, титулата повторно е во посед на девојките од Норвешка, кои по шести пат го запоседнаа европскиот ракометен трон....

читај повеќе

ВИДЕО: ИЗБРАН Е ОЛ-СТАР ТИМОТ НА ЕП 2014. ЗА МВП Е ИЗБРАНА ИЗАБЕЛА ГУЛДЕН

21.12.2014

Избран е Ол-стар тимот на ЕП 2014 во Хрватска и во Унгарија. Лево крило Марија Фискер Данска Лев бек Кристина Неагу Романија Среден бек Кристина...

читај повеќе

ЕП 2014: ШПАНИЈА И НОРВЕШКА ВО ГОЛЕМОТО ФИНАЛЕ

20.12.2014

По поразот на Црна Гора од селекцијата на Шпанија, стана јасно дека Европа ќе добие нов континентален шампион. Во скандинавското дерби Норвешка ја совлада Шведска. В недела,...

читај повеќе