Македонско Првенство

Деспина без бодови замина од Автокоманда

09.05.2021

Во рамките на 21. коло на Женската лига. во Автокоманда екипата на ЖРК Металург убедливо го совлада тимот на ЖРК Деспина, со резултат 31:20 (14:10). Металург беше евидентно...

читај повеќе

По жестока борба, големото дерби и припадна на екипата на ЖРК Куманово

29.04.2021

Големото дерби во македонскиот женскиот ракомет, по жестока борба, и припадна на екипата на ЖРК Куманово, која е пред непосредна промоција во нов шампион на Македонија....

читај повеќе

Дебакл на Кузман – Вардар во Автокоманда

10.04.2021

Во натпревар од 18. коло на Женската лига, во Автокоманда ЖРК Металург катастрофално го порази тимот на РК Кузман - Вардар, со резултат 53:14 (24:5). Следевме крајно нерамноправен...

читај повеќе

Лесна победа на ЖРК Металург во дуелот со Шампион

04.04.2021

Во рамките на 17. коло на Женската лига, ЖРК Металург извојува лесна и убедлива победа на гостувањето кај ЖРК Шампион. Нашите девојки победија со резултат 22:46 (8:24). Тоа беше...

читај повеќе

Рутинска победа на ЖРК Металург на средбата со Овче Поле

31.03.2021

Во 16. коло на Женската лига, ЖРК Металург во Автокоманда ја совлада екипата на ЖРК Овче Поле, со резултат 35:22 (17:12). Металург беше апсолутен фаворит на овој натпревар и таа...

читај повеќе

ЖРК Металург го доби дерби натпреварот на жешкиот терен кај ЖРК Чаир

27.03.2021

Во рамките на 15. коло на Женската лига, ЖРК Металург и гостуваше на екипата на ЖРК Чаир, гостување кое се смета за едно од најтешките во лигата. Но, овој дерби натпревар нашите...

читај повеќе

Талентираната голманка Анастасија Тодоров потпиша за ЖРК Металург

13.03.2021

Младата и талентирана голманка Анастасија Тодоров потпиша за ЖРК Металург. Анастасија има 16 години и на почетокот од оваа сезона дојде од ЖРК Алушовски. Денеска Анастасија...

читај повеќе

ЖРК Металург го надигра Пелистер

13.03.2021

На стартот од пролетниот дел од првенството на Македонија, во Автокоманда ЖРК Металург го надигра тимот на ЖРК Пелистер. Нашите девојки славеа со убедливи 40:20 (21:10). Оваа...

читај повеќе

Нова победа на ЖРК Металург, совладан е тимот на Спартак

22.11.2020

Во рамките на 13. коло на Женската лига во Автокоманда гостуваше екипата на РК Спартак, која на крајот ја совладавме со убедливи, 38:26 (17:13). Средбата почна со израмнета борба....

читај повеќе

ЖРК Металург славеше на гостувањето кај Гевгелија

18.11.2020

Во 12. коло на Женската лига, тимот на ЖРК Металург славеше во Гевгелија, на гостувањето кај истоимената екипа. ЖРК Металург беше подобриот тим на оваа средба и ја оправда...

читај повеќе