Кадетките на ЖРК Металург го забележаа првиот пораз

01.12.2019 19:48

Во големото дерби на кадетското првенство на Македонија, група 1, ЖРК Металург загуби од екипата на ЖРК Вардар. Средбата, во рамките на петтото коло, се одигра во Автокоманда, а заврши со победа на гостинскиот тим со резултат 25:33 (14:12).

Во првото полувреме се водеше голема борба, со периоди на водства на двете екипи, а заврши со предност на нашиот тим, 14:12.

Голем пресврт се случи во второто полувреме. ЖРК Металург одигра многу послабо отколку во првиот дел и му дозволи на противникот, со неколку серии, да направи целосен резултатски пресврт и да извојува убедлива победа.

Ова е прв пораз на нашиот кадетски тим, кој во следното коло во Автокоманда ќе ја пречека екипата на ЖРК Шампион.

.

ЖРК Металург – ЖРК Вардар  25:33 (14:12)

ЖРК Металург: Михајловска, Ѓошевска 6, Ѓорѓиевска, Шоповска 1, Цветковска, Крстевска, Арсениевска 8, Драговиќ, Петковска 3, Стојановска 3, Божиновска 4, Станчева, Темелковска и Ристовска.     Седмерци: 5/5.     Исклучувања: 14 минути.

ЖРК Вардар: Ѓорѓиевска, Стојанова, Андоновска 5, Крагељ, Равојска, Стефановска 2, Коловска, Трајановска, Христоска, Борј.Коцева 6, Ангеловска 1, Максимовска 7, Миланова, Пешиќ 5, Радевска 2 и Бој.Коцева 5.    Седмерци: 3/4.    Исклучувања: 10 минути.

Судии: Адријана Здравковска и Сања Божиновска од Скопје.

Делегат: Кристијан Белимов од Скопје.

Прочитано 226 пати

(0) Readers Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


− 6 = 1