Македонија обезбеди бараж за СП 2019 во Јапонија

03.12.2018 00:51

Македонската женска сениорска репрезентација фуриозно ги заврши квалификациите за учество во баражот за СП2019 во Јапонија. Во својот трет натпревар сениорките ја извојуваа и третата победа, овој пат против селекцијата на Турција, која ја совладавме со 30:23 (16:10).

Нашите репрезентативки одиграа уште еден одличен натпревар, кој, како и претходните два, го решија уште во првото полувреме, што го добивме со убедливи 16:10.

Второто полувреме го одигравме рутински, без да и дадеме шанса и надеж на Турција, а го добивме со минимални 14:13.

Македонија сега од СП во Јапонија ја дели само баражот, а двојките за баражот ќе бидат одредени со ждрепка на на 16 декември.

.

Турција – Македонија  23:30 (10:16)

Македонија: Петковска, Серафимова, Гакидова 2, Д.Ѓорѓиевска, Тасевска 1, Нолевска 1, Е.Ѓорѓиевска 4, Мар.Николиќ 1, Јанеска, Јовановска, Ристовска 9, Мил.Николиќ, Ливриниќ 2, Саздовска 6, Гичевска и Штериова 4.     Седмерци: 8/9.   Исклучувања: 4 минути.

Прочитано 93 пати

(0) Readers Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


− 2 = 4