МЛАДИНКИТЕ НА МЕТАЛУРГ СКОПЈЕ СЕ НОВИТЕ ШАМПИОНКИ НА МАКЕДОНИЈА

11.05.2013 23:34

za tekst

Заврши фајналфорот во младинска конкуренција. Нови шампионки на Македонија се младинките на Металург Скопје, кои, најпрво, во полуфиналето беа подобри од екипата на Куманово, а во финалната средба и од екипата на Вардар.

DSC_0408_resize_resize

Полуфинале:

Металург Скопје – Куманово  25:11 (12:3)

Металург Скопје: Серафимова, С.Петковска, Дабевска 1, Каранфиловска 3, Јанчева 2, Гакидова 1, Тодоровска 2, Талевска 3, Димитровска, Ливриниќ 2, Неделковска, Ципушева, Ристовска 6, Димова, Величковска 1 и Е.Петковска 4.   Седмерци: 1/1.   Исклучувања: 8 минути.

Куманово: Митевска, Микиќ, Крњулац, Стојановска, Марковиќ, Пејовска 2, Николовска, Зафировиќ 4, Петковска 1, Боризовска 2, Вичковиќ, Борчевска 1, Јакимовска, Поповска, Стоимановска и Паневска 1.     Седмерци: 2/5.    Исклучувања: 4 минути.

Судии: Дејан и Димитар Георгиевски од Скопје.

Делегат: Јовановски Зоран од Штип.

DSC_0412_resize_resize

Во финалната средба, по жестока борба, уште еднаш ја совладавме екипата на ЖРК Вардар.

Финале:

Вардар – Металург Скопје  17:18 (8:8)

Вардар: Ангеловска, Стојановска 5, Трајковска, Митова 2, Бојаџиска 1, Д.Петковска, Николовска 1, Белевска 2, Нолевска 2, Младеновска, Здравкова 2, Трајчевска, Мишевска, А.Петковска 2, Спасовскаи Чанкуловска.    Седмерци: 1/1.    Исклучувања: 10 минути.

Металург Скопје: Серафимова, С.Петковска, Дабевска, Јанчева, Гакидова 1, Тодоровска 3, Талевска, Димитровска, Ливриниќ 1, Неделковска, Ципушева, Перчинкова, Ристовска 4, Димова, Величковска 8 и Е.Петковска 1.   Седмерци: 2/2.   Исклучувања: 0 минути.

Судии: Мајнов Бобан и Христовски Војо од Скопје.

Делегат: Јовановски Зоран од Штип.

DSC_0415_resize_resize

Нашите младинки добија и индивидуални признанија:

Најдобра ракометарка на завршниот турние е Габриела Величковска.

Најдобра голманка е нашата Матеја Серафимова.

Во ол-стар тимот се и две наши младинки:

Десен бек: Габриела Величковска

Десно крило: Ристовска Сара

DSC_0405_resize_resize DSC_0406_resize_resize DSC_0410_resize_resize DSC_0416_resize_resize

Прочитано 773 пати

(0) Readers Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


+ 8 = 17