ЖРК МЕТАЛУРГ И СЕ РЕВАНШИРА НА ПОДРАВКА

21.02.2014 19:04

baner - vesti_resize

Тешка борба водеа екипите на ЖРК Металург и на Подравка, на денешната средба од Регионалната лига. Победникот беше решен буквално во последната минута.

На почетокот од првото полувреме екипите се менуваа во водство, но, како одминуваше времето, иницијативата премина на страна на нашиот противник, кој во неколку наврати создаде предност од три гола. Сепак, при крајот на првиот дел, нашите девојки, со серија од 3:0, го израмнија резултатот, 15:15.

Во второто полувреме се водеше навистина жестока и израмнета борба. Во последните три минути влеговме со негатива од два гола, 26:28, но, со фуриозна завршница, ја добивме средбата со резултат 30:29.

ЖРК Металург – Подравка  30:29 (15:15)

ЖРК Металург: Иаломитеану, Антиќ, Мечевска 2, Гроздановска 4, Ѓорѓиевска 5, Бајрамоска 7, Белевска, Јовановска, Младеновска 3, Стојковска, Николовска 1, Ливриниќ, Саздовска 2, Величковска, Ристовска 2 и Митрова 4.     Седмерци: 1/2.    Исклучувања: 6 мин.

Подравка: Јукиќ, Човиќ 1, Гавраниќ 3, Понграц 3, Хавиќ 6, Живковиќ 7, Вукојевиќ, Немашкало, Капитановиќ, Милановиќ Литре 1, Драгишиќ, Видак, Миленковиќ, Трифуновиќ 8 и Полјак.     Седмерци: 1/1.      Исклучувања: 8 минути.

Судии: Карбеска Силвана и Илиева Марија од Скопје.

Делегат: Начевски Марјан од Скопје.

Прво полувреме: 0:1, 0:2, 1:2 (Саздовска, 3м.),1:3, 2:3 (Ѓорѓиевска, 6 м.), 3:3 (Николовска, 7 м.), 4:3 (Саздовска, 7 м.), 4:4, 4:5, 5:5 (Бајрамоска, 11 м.), 5:6, 6:6 (Бајрамоска, 14 м.), 6:7, 6:8, 7:8 (Гроздановска, 16 м.), 7:9, 7:10, 8:10 (Гроздановска, 18 м.), 9:10 (Гроздановска, 20 м.), 9:11, 9:12, 10:12 (Бајрамоска, 23 м.), 10:13, 11:13 (Ѓорѓиевска, 25 м.), 11:14, 12:14 (Митрова, 26 м.), 12:15, 13:15 (Гроздановска, 27 м.), 14:15 (Мечевска, 30 м.), 15:15 (Бајрамоска, 30 м.).

Второ полувреме: 15:16, 16:16 (Бајрамоска, 33 м.), 16:17, 17:17 (Ристовска, 35 м.), 17:18, 18:18 (Бајрамоска, 37 м.), 18:19, 18:20, 19:20 (Бајрамоска, 40 м.), 20:20 (Митрова, 41 м.), 21:20 (Младеновска, 42 м.), 21:21, 21:22, 22:22 (Митрова, 45 м.), 22:23, 23:23 (Ѓорѓиевска, 47 м.), 23:24, 24:24 (Ристовска, 48 м.), 24:25, 25:25 (Младеновска, 51 м.), 25:26, 26:26 (Ѓорѓиевска, 53 м.), 26:27, 26:28, 27:28 (Мечевска, 57 м.), 28:28 (Младеновска, 57 м.), 28:29, 29:29 (Ѓорѓиевска, 59 м.), 30:29 (Митрова, 60 м.).

Прочитано 487 пати

(0) Readers Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


− 1 = 3