ЖРК Металург славеше на гостувањето кај Гевгелија

18.11.2020 23:40

Во 12. коло на Женската лига, тимот на ЖРК Металург славеше во Гевгелија, на гостувањето кај истоимената екипа.

ЖРК Металург беше подобриот тим на оваа средба и ја оправда фаворитската улога што ја имавме и пред почетокот на натпреварот.

Сепак, во првото полувреме, иако имавме постојана предност, не успеавме целосно да го скршиме отпорот на противникот и дури на крајот стекнавме предност од четири гола, 10:14. Сето тоа се смени во вториот дел во кој целосно го надигравме домашниот тим и дојдовме до конечните +11, 19:30.

Во нашиот состав се истакна Петковска, со 8 постигнати гола, исто колку и Митревска во редовите на Гевгелија.

По изненадувачкиот пораз против Стружанка во минатото коло, денеска повторно им се вративме на победите и стигнавме до вкупно 24 освоени бода, со кои го задржавме моменталното трето место на табелата. Во следното коло во Автокоманда ќе гостува екипата на РК Спартак.

.

ЖРК Гевгелија – ЖРК Металург 19:30 (10:14)

Сала: 26 Април во Гевгелија.

ЖРК Гевгелија: Басова, Мандалова, Шуклева, Митревска 8, Динева, Петрова, Живковска 3, Горковска, Шутева 3, Митрова, Ибрахимовиќ, Петковска,  Митрова 5.      Седмерци: 2/3.    Исклучувања: 10 мин.

ЖРК Металург: Илјаз, Паскал, Ѓорѓиевска, Владева, Ивановска 1, Гулицоска 6, Тасевска 6, Смајлоска, Арсениевска 1, Алексоска, Дамчевска 2, Темелковска 1, Петковска 8, Божиновска 5 и Николиќ.     Седмерци: 4/4.    Исклучувања: 6 мин.

Судии: Иво Георгиевски и Игор Наумовски од Скопје.

Делегат: Ѓорѓи Дучков од Гевгелија.

Прочитано 142 пати

(0) Readers Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


7 − = 2