ЖРК МЕТАЛУРГ СО ПОРАЗ ЈА ЗАВРШИ ХРВАТСКАТА ТУРНРЈА

17.02.2014 13:40

baner - vesti_resize

ЖРК Металург ја загуби и втората средба од својата мини турнеја во Хрватска. Подобри од нас беа ракометарките на Локомотива Загреб, кои не совладаа со резултат 31:29 (17:16).

Уште една средба што ја загубивме по жестока и целосно израмнета борба. Решаваа нијанси, а овој пат тие беа на страна на домашниот состав. Минимално ги загубивме двете полувремиња. Можеби решавачки беа 10-те минути што ги одигравме со ракометарка помалку, наспроти 2 минути кај екипата на Локомотива.

Најдобри стрелци беа Ѓорѓиевска кај ЖРК Металург и Грубишиќ кај Локомотива, двете со по 7 постигнати гола.

Локомотива – ЖРК Металург 31:29 (17:16)

Локомотива: Разум, Смилјаниќ, Грубишиќ 7, Божовиќ 1, Оштарјаш 5, Крсник 4, Твориќ, Гаче 5, Дебелиќ 2, Јелчиќ, Рајовиќ, Бенко, Милановиќ, Башиќ 6, Милиќ 1 и Буковина.     Седмерци: 5/5.      Исклучувања: 2 минути.

ЖРК Металург: Иаломитеану, Антиќ, Младеновска, Гроздановска 4, Ѓорѓиевска 7, Бајрамоска 6, Белеска, Јовановска, Младеновска 3, Стојковска, Николовска 1, Ливриниќ, Саздовска, Величковска, Ристовска 3 и Митрова 5.      Седмерци: 7/8.       Исклучувања: 10 минути.

Судии: Јуриновиќ Далибор и Мрвица Марко од Хрватска.

Прво полувреме: 1.0 (1 м.), 1.1 (Младеновска, 2 м.), 1:2 (Ристовска, 4 м.), 2:2 (5 м.), 2:3 (Ѓорѓиевска, 6 м.), 3:3 (7 м.), 4:3 (10 м.), 4:4 (Ристовска, 11 м.), 5:4 (11 м.), 5:5 (Митрова,12м.), 6:5 (12 м.); 7:5 (13 м.), 7:6 (Ѓорѓиевска,14 м.), 8:6 (16 м.), 8:7 (Ѓорѓиевска, 17 м.), 8:8 (Бајрамоска, 19 м.), 9:8 (20 м.), 9:9 (Митрова, 21 м.), 10:9 (21 м.), 10:10 (Митрова, 22 м.), 11:10 (22 м.), 11:11 (Младеновска, 23 м.), 12:11 (23 м.), 12:12 (Бајрамоска, 24 м.), 13:12 (24 м.), 13:13 (Бајрамоска, 25 м.), 14:13 (26 м.), 15:13 (26 м.), 16:13 (28 м.), 16:14 (Бајрамоска, 29 м.), 17:14 (29 м.), 17:15 (Ристовска, 30 м.), 17:16 (Ѓорѓиевска, 30 м.).

Второ полувреме: 17:17 (Бајрамоска, 31 м.); 18:17 (32 м.), 18:18 (Младеновска, 35 м.), 19:18 (35 м.), 20:18 (37 м.), 20:19 (Гроздановска, 38 м.), 21:19 (38 м.), 21:20 ( Ѓорѓиевска, 39 м.), 22:20 (39 м.), 22:21 (Ѓорѓиевска, 40 м.), 23:21 (41 м.), 24:21 (42 м.), 24:22 (Митрова, 43 м.), 25:22 (44 м.), 25:23 (Митрова, 45 м.), 26:23 (45 м.), 26:24 (Гроздановска, 46 м.), 27:24 (47 м.), 27:25 (Николовска, 49 м.), 28:25 (50 м.), 28:26 (Ѓорѓиевска, 52 м.), 28:27 (Гроздановска, 55 м.), 29:27 (56 м.), 30:27 (57 м.), 30:28 (Бајрамоска, 58 м.), 31:28 (59 м.), 31:29 (Гроздановска, 60 м.).

Прочитано 267 пати

(0) Readers Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


3 + = 10